Korálková myš - stránky o mé největší vášni - korálcích a výrobcích z nich

Co si budeme povídat, korálkování a tvoření je radost sama o sobě, to je jasné. A nejlepší je, že skrývá ještě řadu menších „pod-radostí“.

První z nich je zaručeně nákup materiálu, čili syslení. Což je sice trochu finančně nákladnější radost, ale co. U některých korálkových závisláků dokonce tato radost nakonec převáží všechny ostatní. Ano, ano, občas (no, spíš většinou) se to trochu „zvrtne“ a to pak člověk syslí, kudy chodí:-). No jo, jenže, nechte tam ty skvosty jen tak ležet... to prostě nejde. Nemůžete je nechat v krámě s tím, že si je koupíte třeba „příště“ nebo „až spotřebujete něco již nasysleného“ nebo „až něco ze svých výtvorů zpeněžíte“ apod. Protože to už tam to, nad čím se právě tak rozplýváte, s velkou pravděpodobností nebude. A to jednoduše proto, že někdo jiný (ještě větší „sysel“ než vy) takové dilema neměl...

Na druhou stranu, zas tam bude bezpochyby spousta nových a ještě krásnějších pokušení. A tak pořád dokola...

V dnešní době Internetu se syslení ještě zjednodušuje – během chvilky a pár kliků myší si nahrabete kdekoli cokoli, ale já myslím, že nejlepší druh syslení je udělat si výlet přímo ke zdroji, čili spojit příjemné s ještě příjemnějším- haha. Není nad to si každý korálek apod. osahat, prohlédnout ze všech stran, zkonzultovat se stejně „postiženou“ osobou, poradit se s prodávajícím atd. Prodavači korálků a majitelé korálkových obchůdků jsou totiž vesměs úžasní lidé, mají pro vaši „závislost“ pochopení a dobře se s nimi mluví a to nejen o korálcích. Ale to je téma na samostatný článek...

Přejděme radši k další radosti a tou by mohlo být třeba ukládání a přehrabování nasysleného materiálu. Pravda, k ukládání a uklízení krabic a šuplíčků s korálky musí být ta správná nálada, ale když je, může to být i bezva relax. Navíc u přehrabování materiálu často znovuobjevíte skvosty, o kterých už třeba ani nevíte, že máte, případně odlapíte múzu, která zrovna nechce spolupracovat...

Pak je tu samozřejmě radost z tvoření jako takového, jak jsem psala na začátku, protože když se daří, je radost dívat se, jak dílo přibývá, korálek za korálkem až k hotovému šperku a je jedno, jestli jde o složitý šitý projekt nebo jednoduchý náhrdelník na lanku. No a pokud se náhodou nedaří, člověk se vyvzteká nad korálky a neřve (snad) už potom na lidi...Mám takovou filozofii, že ten kdo má co do činění s korálky a podobnými věcmi, musí mít větší než malé množství trpělivosti a je to pak fajn člověk i po té „lidské“ stránce. Zatím se mi to osvědčuje i v praxi.

V neposlední řadě tu máme i radost z hotového díla, ať už naše vlastní nebo osoby, které šperk darujeme či prodáme. Mně dělá radost i samotné nošení mých výtvorů, pohled na barevný korálkový náramek na ruce mě hned rozveselí, dodá lepší náladu, energii, dotek skleněných korálků uklidní...než jsem před tou spoustou let začala korálkovat, bižuterie na krku i jinde mi spíš vadila, teď jsem nervózní, když na sobě nemám aspoň něco malinkého – náuše či prstýnek. No a má dílka mi dělají radost i tím, když se líbí lidem a jdou na odbyt – rozhodně to nedělám kvůli penězům (no teda, leda kvůli penězům na další korálky:-)) ), ale je super, když vám někdo vaši práci pochválí, třeba prodavačka v obchodě, číšnice v restauraci, kdokoliv. To mě vždycky znovu překvapí a opravdu moc a moc potěší.

Je celkem legrační, že „laici“, čili lidé korálků a tvoření neznalí, chválí to, co umotáte na koleni za 15 minut, a věci, se kterými se moříte týdny je nějak neberou, ale to nevadí:-)... Jsem ráda, že existují lidi, co dokáží ocenit lidskou práci a kreativitu a já se o to snažím taky, zvlášť když vím, kolik mravenčí práce za tím stojí.

Londýn – každému se vybaví něco jiného – Parlament, Buckinhamský palác, Hyde Park, červené dvoupatrové autobusy, divadla na West Endu, London Eye, Tower…a spousty jiných věcí, podle toho, jaký má kdo k tomuto městu vztah…no ale korálky, ty si může s Londýnem spojovat jen takový “korálkový šílenec” jako já .

V Londýně jsem byla už třikrát a vždycky jsem tam viděla hodně krásných a zajímavých míst, staré památky, rozlehlé parky, pozoruhodná zákoutí a uličky, i pár obchodů…ale až před mou druhou návštěvou Londýna mě napadlo podívat se i po korálcích. Bylo to celkem snadné, stačilo ještě doma zadat do internetového vyhledávače heslo “beadshop in London”, a věděla jsem vše potřebné. Tenkrát jsem objevila “jen” jeden obchod, ale stál za to – The Beadshop v londýnské Tower Street. Letos jsem našla ještě 2 další korálková doupata, tak jsem si řekla, že by se možná hodilo usnadnit cestu podobným korálkovým zbloudilcům, jako jsem já. Takže, tady sepisuju všechny mé “poznatky” ;-).

Hlavní věc pro (korálkového) turistu je, že se všechny 3 obchůdky, které mám na mysli, vyskytují ve stejné čtvrti v centru Londýna - Covent Garden - a jen pár metrů od sebe, takže vám nezabere ani moc času je všechny obejít a prozkoumat (teda, pokud neuvíznete v některém z nich slintajíc nad tou nádherou, což se určitě staneJ ).

Takže, jako první tu máme již zmiňovaný The BeadShop v Tower Street:

The BeadShop

21a Tower Street

Covent Garden, London  

http://www.beadshop.co.uk/aboutus.aspx

Tento obchod je největší a nabízí nekonečné množství korálků všech tvarů, velikostí, druhů a barev. Vzhledem k tomu, že těžko někdo z nás bude kupovat v Londýně korálky ve velkém – do zásoby, doporučuju se zaměřit na kousky, které se u nás zatím neseženou, např. krásné čínské porcelánové modrobílé korálky, které jsou zde k dostání v různých tvarech – od kuličky až třeba po žirafku, medvídka, rybu…dál doporučuju vyřezávané korálky z červeného (nebo zeleného) kamene (cinnabar) a kosti, korálky s “frosty” efektem (k dispozici mnoho různých barev a velikostí).

Osobně bych se vyhnula nákupu tzv. rokajlu, který je tu šíleně drahý.

Dále tu mají korálky Swarovski, millefiori, skleněné ethno-korálky, cloisonné…pro představu mrkněte na jejich webový obchod – viz odkaz výše.

V suterénu tohoto obchodu najdete české korálky, nádherné tzv. “vinutky” v podobě kytiček, zvířátek…(krásné, ale značně drahé – mám odtamtud želvičku za 3,75 liber!) a korálky z polodrahokamů a stříbra (též dosti finančně náročné).

Ceny korálků obecně se pohybují od 5-10 pencí po několik (4-5) liber za kus, záleží samozřejmě na druhu, velikosti, kvalitě, materiálu.

K dispozici jsou tu samozřejmě i ostatní korálkovací potřeby (“findings”), jako kleště, zapínaní, ketlovací nýty, jehly, atd., atd. a také knihy.

Systém nákupu je všude stejný – vezmete si košíček, tzv. “zip-sáčky”, korálky si sami nabíráte a na sáček napíšete počet a cenu za kus. A u pokladny vás už pak jen odlehčí o několik liber .

Dále tu máme obchůdek BEAD AURA

BEAD AURA

Neal´s Yard, Covent Garden

London 

http://www.beadaura.co.uk/

Neal´s Yard je takové malé roztomilé zákoutí nebo dvoreček s několika obchůdky a restauracemi, který sám o sobě stají za vidění. No a v jednom jeho rohu sídlí BEAD AURA.

Tento obchůdek je co do plochy ve srovnání s Bead Shopem malinký, ale dají se tam najít hotové poklady. Korálky nejsou jen v dřevěných krabičkách a plastových či skleněných boxech “na povrchu” – nezapomeňte mrknou do “šuplíčků”, které jsou označeny vzorky korálků, které obsahují, je tam toho nekonečně. Korálky můžete koupit buď po kusech nebo celých šňůrách – strands. A co tam mají hezkého? Spousty nádherných vinutek různých velikostí a tvarů a barev, plastové korálky, millefiori, cloisonné, kovové miniaturky (botky, kabelky, zvířátka…) a když slezete po točitých schodech do suterénu, najdete tam korálky a přívěsky z polodrahokamů, perleti, perel apod., ovšem za ceny jaksi trochu…vyšší.

Nakoupíte zde zase pochopitelně i kovodíly, nářadí a takové ty “spešl” korálky a přívěsky (Swarovski apod.) mají u pultu.

 

Třetí obchůdek se jmenuje London Bead Shop Covent Garden a nachází se v ulici Earlham Street.

Když jsem tam byla poprvé, měli tam obrovský výběr perletí – různé tvary, barvy, zpracování, při mé druhé návštěvě jsem zjistila, že se sortiment perletí bohužel značně snížil ve prospěch nádherných (ale většinou hooodně drahých – i 4 libry) skleněných přívěsků a korálků – vinutek. Dále tu mají malinké kovové přívěsky (na tzv. žebrácké náramky), plastové korálky, korálky a donuty z polodrahokamů, čínské porcelánové korálky – zvířátka, dřevěné korálky, korálky cloisonné (ovšem ceny nejdou pod 1 libru) kovodíly i hotovou bižuterii.

Doufám, že jsem na nic nezapomněla, kdyžtak doplním, a ještě přidávám mapku - růžové puntíky značí polohu obchůdků

 

Millefiori - obrázek

Millefiori - obrázek

Jak už jsem psala, miluju korálky. Všechny. Ale poslední dobou jsem se tak trochu zaměřila na různé korálkové zvláštnosti a "speciality". A když jsem objevila millefiorky, byla jsem ztracená:-).

Poprvé jsem se s touto technikou zdobení skla setkala na prázdninách v Itálii, odkud jsem si přivezla krásné malé millefiori srdíčko. Tenkrát stálo asi 20 000 Lir ... ale to už je dávno. Pak dlouho nic a až po několika letech jsem při hledání inspirací na Internetu tyhle korálky jaksi "znovuobjevila". Jenže to jsem mohla tak akorát slintat u PC, protože u nás ještě millefiori korálky nebyly k sehnání. Ale teď - JUPÍÍÍ - obchůdky, kde nabízejí millefioríky, se množí a množí a já říkám - jen tak dál!

Millefiori se vyrábí ze skleněných tyčí, které mají na svém průřezu květinový vzor.  Buď jen z jedné, pak má korálek na přední a zadní straně po jedné kytičce, nebo se za tepla slisuje několik tyčí dohromady a z nich jsou pak korálky z mnoha kvítky...

Občas se mě někdo ptá, proč se mi tak líbí právě tyhle korálky ... prý, jo, jsou hezký, ale asi jako každý jiný korálky ... Takže PROČ? Jsou krásně barevný ... jsou veselý ... jsou optimistický ...jsou kouzelný ... na každém korálku je tisíc kytiček:-). Stačí se na ně podívat, a hned má člověk lepší náladu...

Millefiorky existují v mnoha barvách a tvarech, já mám ale nejradši červené, zelené a "multicolor", z tvarů kuličky, zlomky, ale i jiné...

Pilně šířím tuto "millefioríkovou epidemii" kde se dá a myslím, že se mi to celkem daří...:-)

Takže millefioríkům ZDAR!  

Korálky! Miluju ty malé i větší barevné kuličky, kostičky, srdíčka, trubičky... hlavně teda skleněné, ale beru i všechny ostatní materiály - dřevo, kov, keramiku, polodrahokamy, mušle - ze všeho jde něco krásného vyrobit!

Než jsem objevila korálky, zabývala jsem se vším možným - pletením, kreslením, moduritem ... ale u ničeho jsem nevydržela tak dlouho a nic mi nepřináší takové uspokojení a takový relax jako právě korálky. Takže, když jsem korálky objevila (začínala jsem s dřevěnýma), a začala je hromadit, lidé v mém okolí si mysleli, že mě to zas brzo přejde, ale já od začátku věděla, že korálky jsou to pravé, že je to "láska na první pohled a napořád". A taky že ano. Teď - po víc jak deseti letech - už to snad pochopilo i mé okolí:-) Mezi námi, co jim taky zbývá, když se co chvíli o nějaký ten korálek přizabijí, když se jim připlete pod nohy...;-)

Začátky nebyly zrovna snadné a slavné, ale nějak začít se musí a dnes si troufám říct, že už jsem se celkem vypracovala... Teď mám nádherné zdroje inspirací - krásné knížky, internet (ten byl v dobách mých začátků ještě v plenkách), časopisy... a i zdroje korálků - hlavně stánek paní Stiborové na pražském Havelském trhu, několik internetových obchůdků a postupně objevuju různé další zdroje.

A v neposlední řadě - díky korálkům jsem poznala spoustu fajn lidí, ať už osobně či aspoň virtuálně - např. na webu a foru Czech Beadwork, kde vládne Rionela, šikulka přes PC/web i korálky:-). Za tohle forum jsem vážně moc moc ráda, protože v mém okolí se žádný  mě podobný "korálkový maniak" nevyskytuje a dlouho jsem vůbec o nikom nevěděla, a teď na foru potkávám podobně "postižených" osůbek davy:-). Konečně jsem našla někoho, kdo chápe moje korálkové "starosti":-).Takže díky holky, že mě tak inspirujete!

Líbí se vám rubrika "Potkaní doupě"?

Ujde (697 | 33%)
Ano, líbí (702 | 33%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one